Wrexham Council homepage

Advertising

Agenda item

Appointment of Members to the Executive Board, Standing Committees, Scrutiny Committees and Various Panels

Minutes:

The Lead Member for Policy, Finance, Performance and Governance submitted a report (HCCS/62/14) to enable Members to consider appointments to the Executive Board, Standing Committees, Scrutiny Committees and various Panels set up by the Council as part of its Constitution.

 

A vote of thanks was agreed for Councillor R. J Dutton, OBE and Councillor D.J. Griffiths, who were standing down as members on the Executive Board.

 

RESOLVED –

 

(i)         That, in accordance with the wishes of the political groups, the size, political balance and membership of the Executive Board, Standing Committees and Scrutiny Committees set up under the Council’s Constitution be as follows:

 

            EXECUTIVE BOARD (10 Members)

            Labour Group (4 seats)

            Councillor Dana Davies               Councillor Neil Rogers

            Councillor Malcolm King OBE    Councillor Michael Williams

 

            Wrexham Independent Group (2 seats)

            Councillor David A Bithell            Councillor Mrs Joan Lowe

 

            Democratic Independent Group (2 seats)

            Councillor Mark Pritchard            Councillor Ian Roberts

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor Hugh Jones

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Carole O’Toole

 

            PLANNING COMMITTEE (20 Members)

            Labour Group (9 seats)

            Councillor Andrew Bailey            Councillor Graham Rogers

            Councillor I David Bithell MBE   Councillor Barbara Roxburgh

            Councillor David Griffiths            Councillor Malcolm Taylor

            Councillor Kevin Hughes                        Councillor Andy Williams

            Councillor Bernie McCann

 

            Wrexham Independent Group (3 seats)

            Councillor Keith Gregory             Councillor John Pritchard

            Councillor Ronnie Prince

 

            Democratic Independent Group (4 seats)

            Councillor Terry Evans                Councillor Paul Pemberton

            Councillor David Kelly                  Councillor Mrs J M B Roberts

 

            Conservative Group (2 seats)

            Councillor M G Morris                   Councillor Paul Rogers

 

            Liberal Democrats (2 seats)

            Councillor Mike Edwards             Councillor Jim Kelly KSG

 

            ENVIRONMENTAL LICENSING COMMITTEE (14 Members)

(Members of the Environmental Licensing Committee will also sit as the Licensing Committee)

            Labour Group (6 seats)

            Councillor Terry Boland              Councillor David Griffiths

            Councillor Brian Cameron           Councillor Geoff Lowe

            Councillor Krista Childs               Councillor Bernie McCann

 

            Wrexham Independent Group (3 seats)

            Councillor William Baldwin         Councillor John Phillips

            Councillor Arfon Jones

 

            Democratic Independent Group (3 seats)

            Councillor Alan Edwards             Councillor Mrs J M B Roberts

            Councillor Paul Pemberton

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor Lloyd Kenyon

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Jim Kelly KSG

 

            STANDARDS COMMITTEE (3 Members)

            Labour Group (1 seat)

            Councillor Anne Evans

 

            Wrexham Independent Group (1 seat)

            Councillor Pat Jeffares

 

            Democratic Independent Group (1 seat)

            Councillor Paul Pemberton

 

            AUDIT COMMITTEE (12 Members)

            Labour Group (6 seats)

            Councillor Paul Blackwell            Councillor Kevin Hughes

            Councillor Terry Boland              Councillor Colin Powell

            Councillor David Griffiths            Councillor Steve Wilson

 

            Wrexham Independent Group (2 seats)

            Councillor Pat Jeffares                 Councillor Arfon Jones

 

            Democratic Independent Group (2 seats)

            Councillor David Kelly                  Councillor Phil Wynn

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor Lloyd Kenyon

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Mike Edwards

 

            DEMOCRATIC SERVICES COMMITTEE (13 Members)

            Labour Group (6 seats)

            Councillor Andrew Bailey            Councillor David Griffiths

            Councillor Terry Boland              Councillor Barbara Roxburgh

            Councillor Brian Cameron           Councillor Derek Wright

           

            Wrexham Independent Group (2 seats)

            Councillor William Baldwin         Councillor Arfon Jones

 

            Democratic Independent Group (3 seats)

            Councillor Alan Edwards             Councillor Mark Owen

            Councillor Phil Wynn

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor Lloyd Kenyon

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Mike Edwards

 

EMPLOYMENT, BUSINESS & INVESTMENT SCRUTINY COMMITTEE (13 Members)

            Labour Group (6 seats)

            Councillor Paul Blackwell            Councillor Kevin Hughes

            Councillor Terry Boland              Councillor Bernie McCann

            Councillor Gareth Griffiths           Councillor Andy Williams

 

            Wrexham Independent Group (3 seats)

            Councillor William Baldwin         Councillor David Taylor

            Councillor Ronnie Prince

           

            Democratic Independent Group (2 seats)

            Councillor R J Dutton, OBE        Councillor Terry Evans

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor J R Skelland

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Alun Jenkins

 

            LIFELONG LEARNING SCRUTINY COMMITTEE (13 Members)

            Labour Group (6 seats)

            Councillor Andrew Bailey            Councillor Anne Evans

            Councillor Terry Boland              Councillor Colin Powell

            Councillor Krista Childs               Councillor Barbara Roxburgh

 

            Wrexham Independent Group (3 seats)

            Councillor Keith Gregory             Councillor Arfon Jones

            Councillor Pat Jeffares

 

            Democratic Independent Group (2 seats)

            Councillor Mark Owens                Councillor Phil Wynn

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor Lloyd Kenyon

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Alun Jenkins

 

            HOMES & ENVIRONMENT SCRUTINY COMMITTEE (13 Members)

            Labour Group (6 seats)

            Councillor Paul Blackwell            Councillor Graham Rogers

            Councillor Geoff Lowe                  Councillor Andy Williams

            Councillor Bernie McCann          Councillor Derek Wright

 

            Wrexham Independent Group (2 seats)

            Councillor John Phillips               Councillor Keith Gregory

 

            Democratic Independent Group (3 seats)

            Councillor Alan Edwards             Councillor Mrs J M B Roberts

            Councillor Terry Evans

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor Paul Rogers

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Alun Jenkins

 

CUSTOMERS, PERFORMANCE, RESOURCES & GOVERNANCE SCRUTINY COMMITTEE (13 Members)

            Labour Group (6 seats)

            Councillor David Griffiths            Councillor Barbara Roxburgh

            Councillor Colin Powell                Councillor Steve Wilson

            Councillor Graham Rogers         Councillor Derek Wright

 

            Wrexham Independent Group (2 seats)

            Councillor Arfon Jones                Councillor John Pritchard

 

            Democratic Independent Group (3 seats)

            Councillor R J Dutton, OBE        Councillor Paul Pemberton

            Councillor Mark Owens

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor M G Morris

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Mike Edwards

 

SAFEGUARDING, COMMUNITIES & WELL-BEING SCRUTINY COMMITTEE (13 Members)

(Members of the Safeguarding, Communities & Well-being Scrutiny Committee will also sit as the Crime and Disorder Scrutiny Committee)

            Labour Group (6 seats)

            Councillor Andrew Bailey            Councillor Krista Childs

            Councillor Terry Boland              Councillor Anne Evans

            Councillor Brian Cameron           Councillor Gareth Griffiths

 

            Wrexham Independent Group (3 seats)

            Councillor Ronnie Prince                        Councillor David Taylor

            Councillor John Pritchard

 

            Democratic Independent Group (2 seats)

            Councillor Terry Evans                Councillor Mrs J M B Roberts

           

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor J R Skelland

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Jim Kelly KSG

 

(ii)        That the positions of Chairs and Vice-Chairs of the Standing Committees and the Scrutiny Committees for the ensuing year be filled as follows:

 

            Planning Committee

            Chair:             Councillor M G Morris

            Vice-Chair:   Councillor Mike Edwards

 

            Environmental Licensing Committee

            Chair:             Councillor Paul Pemberton

            Vice-Chair:   Councillor David Griffiths

 

            Democratic Services Committee

            Chair:             Councillor William Baldwin

            Vice-Chair:   Councillor Arfon Jones

 

            Employment, Business & Investment Scrutiny Committee

            Chair:             Councillor J R Skelland

            Vice-Chair:   Councillor Terry Boland

 

            Lifelong Learning Scrutiny Committee

            Chair:             Councillor Anne Evans

            Vice-Chair:   Councillor Colin Powell

 

            Homes & Environment Scrutiny Committee

            Chair:             Councillor Terry Evans

            Vice-Chair:   Councillor Derek Wright

 

Customers, Performance, Resources & Governance Scrutiny Committee

            Chair:             Councillor Steve Wilson

            Vice-Chair:   Councillor R J Dutton, OBE

           

            Safeguarding, Communities & Well-being Scrutiny Committee

            Chair:             Councillor John Pritchard

            Vice-Chair:   Councillor Andrew Bailey

 

(iii)       That, in accordance with the wishes of the political groups, the size, political balance and membership of the under mentioned Panels/Group set up as part of the Council’s Constitution be as follows:

 

Review of Political Management Arrangements Working Group (10 Members)

            Labour Group (4 seats)

            Councillor Dana Davies               Councillor Neil Rogers

            Councillor Malcolm King OBE    Councillor Michael Williams

 

            Wrexham Independent Group (2 seats)

            Councillor David A Bithell            Councillor Mrs Joan Lowe

 

            Democratic Independent Group (2 seats)

            Councillor Mark Pritchard            Councillor Ian Roberts

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor Lloyd Kenyon

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Carole O’Toole

 

            Employment Appeals Panel (10 Members)

            Labour Group (4 seats)

            Councillor I David Bithell MBE   Councillor Barbara Roxburgh

            Councillor Graham Rogers         Councillor Derek Wright

 

            Wrexham Independent Group (2 seats)

            Councillor Arfon Jones    Councillor David Taylor

 

            Democratic Independent Group (2 seats)

            Councillor Paul Pemberton         Councillor Mark Pritchard

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor M G Morris

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Jim Kelly KSG

 

            Pay and Reward Panel (10 Members)

            Labour Group (4 seats)

            Councillor David Griffiths            Councillor Neil Rogers

            Councillor Malcolm King              Councillor Steve Wilson

 

            Wrexham Independent Group (2 seats)

            Councillor David A Bithell            Councillor Mrs Joan Lowe

 

            Democratic Independent Group (2 seats)

            Councillor R J Dutton OBE         Councillor Mark Pritchard

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor Hugh Jones

 

            Liberal Democrats (1 seat)

            Councillor Mike Edwards

 

            School Transport (Hazardous Routes Appeals) Panel (5 Members)

            Labour Group (2 seats)

            Councillor Krista Childs               Councillor Malcolm Taylor

 

            Wrexham Independent Group (1 seat)

            Councillor Ronnie Prince

 

            Democratic Independent Group (1 seat)

            Councillor Terry Evans

 

            Conservative Group (1 seat)

            Councillor Paul Rogers

 

(iv)      That the terms of reference of the Panels/Group, as set out in Appendix 4 of report HCCS/62/14, be approved.

 

Reason for decisions

 

To agree the appointment of Members to the Executive Board, Standing Committees, Scrutiny Committees and various Panels set up by the Council as part of its Constitution.