Wrexham Council homepage

Advertising

Agenda, decisions and minutes

With effect from 1 April 2016 Agenda and Minutes will be available in both Welsh and English. Reports are working documents and produced in English only in accordance with Welsh Language Standard 41 of this Council’s Final Compliance Notice from the Welsh Language Commissioner.

Venue: Council Chamber, Guildhall

Contact: Helen Coomber  Committee Manager

Media

Items
No. Item

19.

Apologies for Absence

Additional documents:

Minutes:

Apologies for absence were submitted on behalf of  Councillors Trevor Bates,   Russell Gilmartin,  David Maddocks, John C Phillips, Paul Roberts, Andy Williams and Nigel Williams.

20.

Mayor's Announcements

Additional documents:

Decision:

Dywedodd y Maer wrth Aelodau bod Cefnogwr Y Lluoedd Arfog, y Cynghorydd David Griffiths yn cwrdd  â chyn filwyr D Day ac aelodau o’r Lluoedd Arfog fory er mwyn cydnabod eu dewrder 75 mlynedd ers glanio ar D Day.

Minutes:

The Mayor advised Members that the Armed Forces Champion, Councillor David Griffiths would be meeting with D Day veterans and members of the armed forces tomorrow in recognition of their bravery on what would be the 75th anniversary of D Day landing.

21.

Appointment of Members to Committees, Scrutiny Committees and Various Panels pdf icon PDF 85 KB

To consider the report of the Lead Member for Organisation – Finance, Performance, Health & Safety and Governance

Additional documents:

Decision:

RESOLVED –

 

(i)      That the sizes and political balance of the Standing Committees and Scrutiny Committees be agreed and the following Members appointed to give effect to the wishes of the relevant Political Groups to which seats are allocated and to those seats allocated to the Non-aligned Members.

 

STANDARDS COMMITTEE (3 MEMBERS)

 

Independent Group (1 seat)

Councillor I David Bithell, MBE

 

Labour Group (1 seat)

Councillor Kevin Hughes

 

Conservative Group (1 seat)

Councillor Andrew Atkinson

 

AUDIT COMMITTEE (12 MEMBERS)

 

Independent (4 seats)

Councillor Trevor Bates

Councillor John McCusker

Councillor D J Griffiths

Councillor Nigel Williams

 

Labour (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Adrienne Jeorrett

Councillor Frank Hemmings

 

 

Conservative (2 seats)

Councillor Paul Roberts

Councillor Rodney Skelland

 

Wrexham Independent (1 seat)

*Councillor William Baldwin

 

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Marc Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Seat relinquished

 

Non-aligned (1 seat) – Seat relinquished by the Liberal Democrats

Councillor Mike Davies

 

 

*The appointment of Councillor William Baldwin, who is a member of the Executive Board, is not compliant with the Council’s Constitution and as such did not take effect

 

 

 

PLANNING COMMITTEE (20 MEMBERS)

 

Independent Group (8 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Paul Pemberton

Councillor Michael Dixon

Councillor Paul Rogers

Councillor David Maddocks

Councillor Andy Williams

Councillor John McCusker

Vacancy

 

Labour Group (5 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Paul Jones

Councillor Dana Davies

Councillor Graham Rogers

Councillor Frank Hemmings

 

 

Conservative Group (3 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Paul Roberts

Councillor Beverley Parry-Jones

 

 

Wrexham Independent Group (3 seats)

Councillor Tina Mannering

Councillor John Pritchard

Councillor John Phillips

 

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Gwenfair Jones

 

 

ENVIRONMENTAL LICENSING COMMITTEE (14 MEMBERS)

Members of the Environmental Licensing Committee will also sit as the Licensing Committee

 

Independent Group (5 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor David Maddocks

Councillor T Alan Edwards

Councillor Paul Pemberton

Councillor Geoff Lowe

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Brian Cameron

Councillor Derek Wright

Councillor Krista Childs

 

 

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Tina Mannering

Councillor John Phillips

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Gwenfair Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

DEMOCRATIC SERVICES COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor Michael Dixon

Councillor John McCusker

Councillor T Alan Edwards

Councillor Barrie Warburton

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Derek Wright

Councillor M C King, OBE

Councillor

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Beverley Parry-Jones

Councillor Debbie Wallice

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor William Baldwin

Councillor Rondo Roberts

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Carrie Harper

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

aPPOINTMENTS Committee (10 Members)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor Michael Dixon

Councillor Mark Pritchard

Councillor D J Griffiths

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Adrienne Jeorrett

Councillor Kevin Hughes

 

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Andrew Atkinson

Councillor Hugh Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor David A Bithell

Councillor Mrs J M Lowe

 

 

Grievance Committee (10 Members)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor Michael Dixon

Councillor Nigel Williams

Councillor Paul Pemberton

 

 

Labour  ...  view the full decision text for item 21.

Minutes:

The Lead Member for Organisation – Finance, Performance, Health & Safety and Governance submitted a report COGC/23/19 allowing Members to consider appointments to Committees, Scrutiny Committees and various Panels set up by the Council as part of its Constitution.

 

In introducing his report the Lead Member referred to the following

amendments to Memberships :

 

Audit Committee

To include Councillors Rondo Roberts and Nigel Williams

 

Safeguarding, Communities and Well-being Scrutiny Committee

To include Councillor John McCusker.

 

Lifelong Learning Scrutiny Committee

To remove Councillor T Alan Edwards

 

Planning Committee

In line with Regulation 6 of The Size and Composition of Local Authority

Planning Committees (Wales) Regulations 2017, as Councillors Paul

Pemberton and Kevin Hughes were same ward Members it was noted that

it was not possible for both to sit on the Planning Committee.

 

RESOLVED –

 

(i)      That the sizes and political balance of the Standing Committees and Scrutiny Committees be agreed and the following Members appointed to give effect to the wishes of the relevant Political Groups to which seats are allocated and to those seats allocated to the Non-aligned Members.

 

STANDARDS COMMITTEE (3 MEMBERS)

 

Independent Group (1 seat)

Councillor I David Bithell, MBE

 

Labour Group (1 seat)

Councillor Kevin Hughes

 

Conservative Group (1 seat)

Councillor Andrew Atkinson

 

AUDIT COMMITTEE (12 MEMBERS)

 

Independent (4 seats)

Councillor Trevor Bates

Councillor John McCusker

Councillor D J Griffiths

Councillor Nigel Williams

Labour (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Adrienne Jeorrett

Councillor Frank Hemmings

 

 

Conservative (2 seats)

Councillor Paul Roberts

Councillor Rodney Skelland

 

Wrexham Independent (1 seat)

*Councillor William Baldwin

 

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Marc Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Seat relinquished

 

Non-aligned (1 seat) – Seat relinquished by the Liberal Democrats

Councillor Mike Davies

 

*The appointment of Councillor William Baldwin, who is a member of the Executive Board, is not compliant with the Council’s Constitution and as such did not take effect

 

PLANNING COMMITTEE (20 MEMBERS)

 

Independent Group (8 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Paul Pemberton

Councillor Michael Dixon

Councillor Paul Rogers

Councillor David Maddocks

Councillor Andy Williams

Councillor John McCusker

Vacancy

 

Labour Group (5 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Paul Jones

Councillor Dana Davies

Councillor Graham Rogers

Councillor Frank Hemmings

 

 

Conservative Group (3 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Paul Roberts

Councillor Beverley Parry-Jones

 

 

Wrexham Independent Group (3 seats)

Councillor Tina Mannering

Councillor John Pritchard

Councillor John Phillips

 

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Gwenfair Jones

 

 

 

ENVIRONMENTAL LICENSING COMMITTEE (14 MEMBERS)

Members of the Environmental Licensing Committee will also sit as the Licensing Committee

 

Independent Group (5 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor David Maddocks

Councillor T Alan Edwards

Councillor Paul Pemberton

Councillor Geoff Lowe

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Brian Cameron

Councillor Derek Wright

Councillor Krista Childs

 

 

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Tina Mannering

Councillor John Phillips

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Gwenfair Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

DEMOCRATIC SERVICES COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor Michael Dixon

Councillor John McCusker  ...  view the full minutes text for item 21.