Wrexham Council homepage

Advertising

Agenda item

Appointment of Members to Committees, Scrutiny Committees and Various Panels

To consider the report of the Lead Member for Organisation – Finance, Performance, Health & Safety and Governance

Decision:

RESOLVED –

 

(i)      That the sizes and political balance of the Standing Committees and Scrutiny Committees be agreed and the following Members appointed to give effect to the wishes of the relevant Political Groups to which seats are allocated and to those seats allocated to the Non-aligned Members.

 

STANDARDS COMMITTEE (3 MEMBERS)

 

Independent Group (1 seat)

Councillor I David Bithell, MBE

 

Labour Group (1 seat)

Councillor Kevin Hughes

 

Conservative Group (1 seat)

Councillor Andrew Atkinson

 

AUDIT COMMITTEE (12 MEMBERS)

 

Independent (4 seats)

Councillor Trevor Bates

Councillor John McCusker

Councillor D J Griffiths

Councillor Nigel Williams

 

Labour (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Adrienne Jeorrett

Councillor Frank Hemmings

 

 

Conservative (2 seats)

Councillor Paul Roberts

Councillor Rodney Skelland

 

Wrexham Independent (1 seat)

*Councillor William Baldwin

 

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Marc Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Seat relinquished

 

Non-aligned (1 seat) – Seat relinquished by the Liberal Democrats

Councillor Mike Davies

 

 

*The appointment of Councillor William Baldwin, who is a member of the Executive Board, is not compliant with the Council’s Constitution and as such did not take effect

 

 

 

PLANNING COMMITTEE (20 MEMBERS)

 

Independent Group (8 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Paul Pemberton

Councillor Michael Dixon

Councillor Paul Rogers

Councillor David Maddocks

Councillor Andy Williams

Councillor John McCusker

Vacancy

 

Labour Group (5 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Paul Jones

Councillor Dana Davies

Councillor Graham Rogers

Councillor Frank Hemmings

 

 

Conservative Group (3 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Paul Roberts

Councillor Beverley Parry-Jones

 

 

Wrexham Independent Group (3 seats)

Councillor Tina Mannering

Councillor John Pritchard

Councillor John Phillips

 

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Gwenfair Jones

 

 

ENVIRONMENTAL LICENSING COMMITTEE (14 MEMBERS)

Members of the Environmental Licensing Committee will also sit as the Licensing Committee

 

Independent Group (5 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor David Maddocks

Councillor T Alan Edwards

Councillor Paul Pemberton

Councillor Geoff Lowe

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Brian Cameron

Councillor Derek Wright

Councillor Krista Childs

 

 

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Tina Mannering

Councillor John Phillips

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Gwenfair Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

DEMOCRATIC SERVICES COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor Michael Dixon

Councillor John McCusker

Councillor T Alan Edwards

Councillor Barrie Warburton

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Derek Wright

Councillor M C King, OBE

Councillor

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Beverley Parry-Jones

Councillor Debbie Wallice

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor William Baldwin

Councillor Rondo Roberts

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Carrie Harper

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

aPPOINTMENTS Committee (10 Members)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor Michael Dixon

Councillor Mark Pritchard

Councillor D J Griffiths

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Adrienne Jeorrett

Councillor Kevin Hughes

 

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Andrew Atkinson

Councillor Hugh Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor David A Bithell

Councillor Mrs J M Lowe

 

 

Grievance Committee (10 Members)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor Michael Dixon

Councillor Nigel Williams

Councillor Paul Pemberton

 

 

Labour Group (2 seats)

Councillor Graham Rogers

Councillor Derek Wright

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor M G Morris

Vacancy

 

Wrexham Independent Group (1 seat)

Councillor William Baldwin

 

Non-aligned (2 seats)

Councillor Mike Davies

Councillor Ronnie Prince

 

 

Investigation and Disciplinary Committee (10 Members)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Barrie Warburton

Councillor David Maddocks

 

Labour Group (2 seats)

Bryan Apsley

Councillor Frank Hemmings

 

Conservative Group (1 seat)

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor William Baldwin

Councillor Joan Lowe

 

Non-aligned (2 seats)

Councillor Mike Davies

Councillor Ronnie Prince

 

EMPLOYMENT, BUSINESS & INVESTMENT SCRUTINY COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Nigel Williams

Councillor Geoff Lowe

Councillor Andy Williams

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Kevin Hughes

Councillor Frank Hemmings

Councillor

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor J R Skelland

Councillor Paul Roberts

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Sonia Benbow-Jones

Councillor John Pritchard

 

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Marc Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor R Alun Jenkins

 

HOMES AND ENVIRONMENT SCRUTINY COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor Paul Rogers

Councillor Paul Pemberton

Councillor David Maddocks

Councillor Barrie Warburton

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Graham Rogers

Councillor Paul Blackwell

Councillor

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Sonia Benbow-Jones

Councillor John Phillips

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Marc Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor R Alun Jenkins

 

SAFEGUARDING, COMMUNITIES AND WELL-BEING SCRUTINY COMMITTEE

(13 MEMBERS)

Members of the Safeguarding, Communities and Well-being Scrutiny Committee will also sit as the Crime and Disorder Scrutiny Committee

 

Independent Group (4 seats)

Councillor Trevor Bates

Councillor John McCusker

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Nigel Williams

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Brian Cameron

Councillor Derek Wright

Councillor Krista Childs

Councillor

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Russell Gilmartin

Councillor Beverley Parry-Jones

 

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Rondo Roberts

Councillor John Pritchard

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Gwenfair Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

 

LIFELONG LEARNING SCRUTINY COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor John McCusker

Vacancy

Councillor Nigel Williams

Vacancy

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Paul Jones

Councillor Frank Hemmings

Councillor

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Beverley Parry-Jones

Councillor Debbie Wallice

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Tina Mannering

Councillor Rondo Roberts

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Carrie Harper

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Alun Jenkins

 

 

CUSTOMERS, PERFORMANCE, RESOURCES & GOVERNANCE SCRUTINY COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor Trevor Bates

Councillor Paul Rogers

Councillor Geoff Lowe

Councillor Barrie Warburton

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Adrienne Jeorrett

Councillor Dana Davies

Councillor

 

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Paul Roberts

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Sonia Benbow- Jones

Councillor John Pritchard

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Carrie Harper

 

Non-aligned (1 seat)

Councillor Mike Davies

 

 

(ii)     That, in accordance with the provisions of the relevant sections of the Local Government (Wales) Measure 2011, the positions of Chairs of the Scrutiny Committees and the Democratic Services Committee for the ensuing year be agreed as follows:-

 

Employment, Business & Investment Scrutiny Committee

Chair:             Councillor Paul Roberts

 

Homes and Environment Scrutiny Committee

Chair:             Councillor Paul Pemberton

 

Safeguarding, Communities and Well-being Scrutiny Committee

Chair:             Councillor Derek Wright

 

Lifelong Learning Scrutiny Committee

Chair:             Councillor Nigel Williams

 

Customers, Performance, Resources & Governance Scrutiny Committee

Chair:             To be appointed by the Committee

 

Democratic Services Committee

Chair:             Councillor Malcolm King, OBE

 

(iii)    That, in accordance with political balance, the positions of the Chairs and Vice-Chairs of the Planning Committee and Environmental Licensing Committee, together with Vice-Chairs of the Democratic Services Committee and Scrutiny Committees be agreed as follows for the ensuing year:-

 

Planning Committee

Chair:                         Councillor M G Morris

Vice-Chair:    Councillor Michael Dixon

 

Environmental Licensing Committee

Chair:                         Councillor T Alan Edwards

Vice-Chair:    Councillor I David Bithell, MBE

 

 

Democratic Services Committee

Vice-Chair:    Councillor Rondo Roberts

 

Employment, Business & Investment Scrutiny Committee

Vice-Chair:    Councillor Sonia Benbow-Jones

 

Homes and Environment Scrutiny Committee

Vice-Chair:    Councillor Marc Jones

 

Safeguarding, Communities and Well-being Scrutiny Committee

Vice-Chair:    Councillor Beverley-Parry Jones 

 

Lifelong Learning Scrutiny Committee

Vice-Chair:    Councillor Frank Hemmings

 

Customers, Performance, Resources & Governance Scrutiny Committee

Vice-Chair:    Councillor Adrienne Jeorrett

 

(iv)      That the sizes and political balance of the under mentioned Panels/Groups be agreed and the following Members appointed to give effect to the wishes of the relevant Political Groups to which seats are allocated and to those seats allocated to the Non-aligned Members.

 

PAY AND REWARD PANEL (10 MEMBERS)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor D J Griffiths

Councillor Phil Wynn

Councillor Mark Pritchard

Councillor

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Frank Hemmings

 

Councillor Kevin Hughes

 

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Paul Roberts

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor David A Bithell

Councillor Mrs J M Lowe

 

CONSTITUTION WORKING GROUP (10 MEMBERS)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor T Alan Edwards

Councillor Mark Pritchard

Councillor Paul Pemberton

 

Labour Group (2 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Malcolm King OBE

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Paul Roberts

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Sonia Benbow-Jones

Councillor David A Bithell

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Carrie Harper

 

 

SCHOOL TRANSPORT (HAZARDOUS ROUTES APPEALS) PANEL (5 MEMBERS)

 

Independent Group (2 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Paul Pemberton

 

Labour Group (1 seat)

Councillor Derek Wright

 

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

Non-aligned (1 seat)

Councillor Ronnie Prince

 

 

(v)     That the terms of reference of the Panels/Groups, as set out in Appendix 4 of report HCCS/09/18, be approved

 

(vi)    That Group Leaders and Non-aligned Members notify the Head of Corporate and Customer Services of nominations to any outstanding vacant seats within 7 days of the date of this meeting.

 

REASON FOR DECISION

 

To appoint Members to the Standing Committees, Scrutiny Committees and various Panels set up by the Council as part of its Constitution and to appoint relevant Chairs and Vice-Chairs.

 

Minutes:

The Lead Member for Organisation – Finance, Performance, Health & Safety and Governance submitted a report COGC/23/19 allowing Members to consider appointments to Committees, Scrutiny Committees and various Panels set up by the Council as part of its Constitution.

 

In introducing his report the Lead Member referred to the following

amendments to Memberships :

 

Audit Committee

To include Councillors Rondo Roberts and Nigel Williams

 

Safeguarding, Communities and Well-being Scrutiny Committee

To include Councillor John McCusker.

 

Lifelong Learning Scrutiny Committee

To remove Councillor T Alan Edwards

 

Planning Committee

In line with Regulation 6 of The Size and Composition of Local Authority

Planning Committees (Wales) Regulations 2017, as Councillors Paul

Pemberton and Kevin Hughes were same ward Members it was noted that

it was not possible for both to sit on the Planning Committee.

 

RESOLVED –

 

(i)      That the sizes and political balance of the Standing Committees and Scrutiny Committees be agreed and the following Members appointed to give effect to the wishes of the relevant Political Groups to which seats are allocated and to those seats allocated to the Non-aligned Members.

 

STANDARDS COMMITTEE (3 MEMBERS)

 

Independent Group (1 seat)

Councillor I David Bithell, MBE

 

Labour Group (1 seat)

Councillor Kevin Hughes

 

Conservative Group (1 seat)

Councillor Andrew Atkinson

 

AUDIT COMMITTEE (12 MEMBERS)

 

Independent (4 seats)

Councillor Trevor Bates

Councillor John McCusker

Councillor D J Griffiths

Councillor Nigel Williams

Labour (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Adrienne Jeorrett

Councillor Frank Hemmings

 

 

Conservative (2 seats)

Councillor Paul Roberts

Councillor Rodney Skelland

 

Wrexham Independent (1 seat)

*Councillor William Baldwin

 

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Marc Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Seat relinquished

 

Non-aligned (1 seat) – Seat relinquished by the Liberal Democrats

Councillor Mike Davies

 

*The appointment of Councillor William Baldwin, who is a member of the Executive Board, is not compliant with the Council’s Constitution and as such did not take effect

 

PLANNING COMMITTEE (20 MEMBERS)

 

Independent Group (8 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Paul Pemberton

Councillor Michael Dixon

Councillor Paul Rogers

Councillor David Maddocks

Councillor Andy Williams

Councillor John McCusker

Vacancy

 

Labour Group (5 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Paul Jones

Councillor Dana Davies

Councillor Graham Rogers

Councillor Frank Hemmings

 

 

Conservative Group (3 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Paul Roberts

Councillor Beverley Parry-Jones

 

 

Wrexham Independent Group (3 seats)

Councillor Tina Mannering

Councillor John Pritchard

Councillor John Phillips

 

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Gwenfair Jones

 

 

 

ENVIRONMENTAL LICENSING COMMITTEE (14 MEMBERS)

Members of the Environmental Licensing Committee will also sit as the Licensing Committee

 

Independent Group (5 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor David Maddocks

Councillor T Alan Edwards

Councillor Paul Pemberton

Councillor Geoff Lowe

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Brian Cameron

Councillor Derek Wright

Councillor Krista Childs

 

 

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Tina Mannering

Councillor John Phillips

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Gwenfair Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

DEMOCRATIC SERVICES COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor Michael Dixon

Councillor John McCusker

Councillor T Alan Edwards

Councillor Barrie Warburton

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Derek Wright

Councillor M C King, OBE

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Beverley Parry-Jones

Councillor Debbie Wallice

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor William Baldwin

Councillor Rondo Roberts

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Carrie Harper

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

 

aPPOINTMENTS Committee (10 Members)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor Michael Dixon

Councillor Mark Pritchard

Councillor D J Griffiths

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Adrienne Jeorrett

Councillor Kevin Hughes

 

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Andrew Atkinson

Councillor Hugh Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor David A Bithell

Councillor Mrs J M Lowe

 

 

Grievance Committee (10 Members)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor Michael Dixon

Councillor Nigel Williams

Councillor Paul Pemberton

 

 

Labour Group (2 seats)

Councillor Graham Rogers

Councillor Derek Wright

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor M G Morris

Vacancy

 

Wrexham Independent Group (1 seat)

Councillor William Baldwin

 

Non-aligned (2 seats)

Councillor Mike Davies

Councillor Ronnie Prince

 

 

Investigation and Disciplinary Committee (10 Members)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Barrie Warburton

Councillor David Maddocks

 

Labour Group (2 seats)

Bryan Apsley

Councillor Frank Hemmings

 

Conservative Group (1 seat)

Councillor Beverley Parry-Jones

 

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor William Baldwin

Councillor Joan Lowe

 

Non-aligned (2 seats)

Councillor Mike Davies

Councillor Ronnie Prince

 

 

EMPLOYMENT, BUSINESS & INVESTMENT SCRUTINY COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Nigel Williams

Councillor Geoff Lowe

Councillor Andy Williams

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Kevin Hughes

Councillor Frank Hemmings

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor J R Skelland

Councillor Paul Roberts

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Sonia Benbow-Jones

Councillor John Pritchard

 

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Marc Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor R Alun Jenkins

 

 

HOMES AND ENVIRONMENT SCRUTINY COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor Paul Rogers

Councillor Paul Pemberton

Councillor David Maddocks

Councillor Barrie Warburton

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Graham Rogers

Councillor Paul Blackwell

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Sonia Benbow-Jones

Councillor John Phillips

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Marc Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor R Alun Jenkins

 

 

SAFEGUARDING, COMMUNITIES AND WELL-BEING SCRUTINY COMMITTEE

(13 MEMBERS)

Members of the Safeguarding, Communities and Well-being Scrutiny Committee will also sit as the Crime and Disorder Scrutiny Committee

 

Independent Group (4 seats)

Councillor Trevor Bates

Councillor John McCusker

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Nigel Williams

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Brian Cameron

Councillor Derek Wright

Councillor Krista Childs

Conservative Group (2 seats)

Councillor Russell Gilmartin

Councillor Beverley Parry-Jones

 

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Rondo Roberts

Councillor John Pritchard

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Gwenfair Jones

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

 

LIFELONG LEARNING SCRUTINY COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor John McCusker

Vacancy

Councillor Nigel Williams

Vacancy

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Paul Jones

Councillor Frank Hemmings

Conservative Group (2 seats)

Councillor Beverley Parry-Jones

Councillor Debbie Wallice

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Tina Mannering

Councillor Rondo Roberts

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Carrie Harper

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Alun Jenkins

 

 

CUSTOMERS, PERFORMANCE, RESOURCES & GOVERNANCE SCRUTINY COMMITTEE (13 MEMBERS)

 

Independent Group (4 seats)

Councillor Trevor Bates

Councillor Paul Rogers

Councillor Geoff Lowe

Councillor Barrie Warburton

 

Labour Group (3 seats)

Councillor Bryan Apsley

Councillor Adrienne Jeorrett

Councillor Dana Davies

Conservative Group (2 seats)

Councillor M G Morris

Councillor Paul Roberts

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Sonia Benbow- Jones

Councillor John Pritchard

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Carrie Harper

 

Non-aligned (1 seat)

Councillor Mike Davies

 

 

(ii)     That, in accordance with the provisions of the relevant sections of the Local Government (Wales) Measure 2011, the positions of Chairs of the Scrutiny Committees and the Democratic Services Committee for the ensuing year be agreed as follows:-

 

Employment, Business & Investment Scrutiny Committee

Chair:             Councillor Paul Roberts

 

Homes and Environment Scrutiny Committee

Chair:             Councillor Paul Pemberton

 

Safeguarding, Communities and Well-being Scrutiny Committee

Chair:             Councillor Derek Wright

 

Lifelong Learning Scrutiny Committee

Chair:             Councillor Nigel Williams

 

Customers, Performance, Resources & Governance Scrutiny Committee

Chair:             To be appointed by the Committee

 

Democratic Services Committee

Chair:             Councillor Malcolm King, OBE

 

(iii)    That, in accordance with political balance, the positions of the Chairs and Vice-Chairs of the Planning Committee and Environmental Licensing Committee, together with Vice-Chairs of the Democratic Services Committee and Scrutiny Committees be agreed as follows for the ensuing year:-

 

Planning Committee

Chair:                         Councillor M G Morris

Vice-Chair:    Councillor Michael Dixon

 

Environmental Licensing Committee

Chair:                         Councillor T Alan Edwards

Vice-Chair:    Councillor I David Bithell, MBE

 

 

Democratic Services Committee

Vice-Chair:    Councillor Rondo Roberts

 

Employment, Business & Investment Scrutiny Committee

Vice-Chair:    Councillor Sonia Benbow-Jones

 

Homes and Environment Scrutiny Committee

Vice-Chair:    Councillor Marc Jones

 

Safeguarding, Communities and Well-being Scrutiny Committee

Vice-Chair:    Councillor Beverley-Parry Jones 

 

Lifelong Learning Scrutiny Committee

Vice-Chair:    Councillor Frank Hemmings

 

Customers, Performance, Resources & Governance Scrutiny Committee

Vice-Chair:    Councillor Adrienne Jeorrett

 

(iv)      That the sizes and political balance of the under mentioned Panels/Groups be agreed and the following Members appointed to give effect to the wishes of the relevant Political Groups to which seats are allocated and to those seats allocated to the Non-aligned Members.

 

PAY AND REWARD PANEL (10 MEMBERS)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor D J Griffiths

Councillor Phil Wynn

Councillor Mark Pritchard

Labour Group (3 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Frank Hemmings

 

Councillor Kevin Hughes

 

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Paul Roberts

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor David A Bithell

Councillor Mrs J M Lowe

 

CONSTITUTION WORKING GROUP (10 MEMBERS)

 

Independent Group (3 seats)

Councillor T Alan Edwards

Councillor Mark Pritchard

Councillor Paul Pemberton

 

Labour Group (2 seats)

Councillor Dana Davies

Councillor Malcolm King OBE

 

Conservative Group (2 seats)

Councillor Paul Roberts

Councillor Beverley Parry-Jones

 

Wrexham Independent Group (2 seats)

Councillor Sonia Benbow-Jones

Councillor David A Bithell

 

Plaid Cymru (1 seat)

Councillor Carrie Harper

 

 

SCHOOL TRANSPORT (HAZARDOUS ROUTES APPEALS) PANEL (5 MEMBERS)

 

Independent Group (2 seats)

Councillor I David Bithell, MBE

Councillor Paul Pemberton

 

Labour Group (1 seat)

Councillor Derek Wright

 

 

Liberal Democrats (1 seat)

Councillor Rob Walsh

 

Non-aligned (1 seat)

Councillor Ronnie Prince

 

 

(v)     That the terms of reference of the Panels/Groups, as set out in Appendix 4 of report COGC/23/19, be approved.

 

(vi)    That Group Leaders and Non-aligned Members notify the Chief Officer Governance & Customer of nominations to any outstanding vacant seats within 7 days of the date of this meeting.

 

 

 

REASON FOR DECISION

 

To appoint Members to the Standing Committees, Scrutiny Committees and various Panels set up by the Council as part of its Constitution and to appoint relevant Chairs and Vice-Chairs.

 

 

 

Supporting documents: